Květen 2016

Češi v Austrálii

13. května 2016 v 12:36
Pavlína a Vráťa Česi žijící v Austrálii Cairns.
Po ukončení školy jsme stáli před otázkou "tak a co teď"? Prodloužit si mládí dalším studiem nebo se na dalších 40 let vrhnout do pracovního procesu?!

Ve škole jsme se učili pouze němčinu, ale zjistili jsme, že pro lepší pracovní příležitosti je rozhodně nutné znát angličtinu, a tak jsme se rozhodli, že pojedeme do světa, naučíme se ji, rozšíříme si přitom svoje znalosti, osamostatníme se a také toho jistě hodně zažijeme.

Další otázka, kterou jsme si tehdy položili byla: Kam za angličtinou? Váhali jsme mezi Anglií, USA a Austrálií. Když jsme si ale tyto možnosti porovnali, na celé čáře vyhrála Austrálie. Pro Austrálii hovořilo jednak hledisko "exotické" - možnost poznat místo, které jsme doposud znali jen z cestopisných televizních pořadů, jednak hledisko praktické - celkově vysoká životní úroveň, pohodoví lidé ochotní pomoci a pro studenty nižší životní náklady i možnost práce na poloviční úvazek během studia.
V lednu 2001 jsme poprvé přiletěli do Austrálie s nulovou znalostí angličtiny. Jediné co jsme dokázali říci, bylo Yes a No.

Naše volba padla na Cairns. Navštívili jsme agenturu, která nás tlačila do Sydney nebo do Brisbane, ale my jsme se nedali. Nechtěli jsme do velkoměsta.

K cestě do Austrálie v lednu 2001 jsme potřebovali studentská víza. Česká republika tehdy byla v kategorii 3 a to znamenalo doložit spoustu dokladů. Jednalo se o ohromně složitý a zdlouhavý proces. Agentura nás tehdy nutila, abychom zamlčeli, že letíme spolu. Museli jsme absolvovat lékařskou prohlídku (lékař dělal Vráťovi problémy kvůli jeho krevnímu tlaku), museli jsme dokládat výši peněz na účtě, mít potvrzení od zaměstnavatele...atd. Celý proces trval více jak ½ roku a nakonec mně víza byla udělena a Vráťovi ne!
Co teď?
Měli jsme naplánováno jet na více jak 8 měsíců spolu a teď jeden z nás mohl odcestovat a druhý ne! Rozhodli jsme se že, to tak nenecháme. Šli jsme na agenturu a chtěli vysvětlení. Nevěděli proč, ale vzhledem k tomu, že jsme měli oba telefonní pohovor s ambasádou, kdy se mě ptali jestli jedu s někým, a já jsem na základě rady od agentury řekla, že jedu sama, a Vráťa totéž, dospěli jsme k názoru, že pro ně bylo úplně jednoduché si domyslet, že jedeme společně a dali jsme jim mylné informace. Proto došlo k zamítnuti. Nebylo divu, jelikož poplatky a některé dokumenty byly s oběma jmény. Došli jsme tehdy za ředitelem dané agentury a žádali o nápravu. Nakonec Vráťa musel znovu zaplatit poplatek za víza a jet na pohovor do Vídně. Agentura sice tvrdila, že nikdo víza na základě odvolání nikdy nedostal, ale my jsme věděli, že to tak prostě nemůžeme nechat. Po všech těch perepetiích nám byla víza přece jen udělena a my mohli konečně odcestovat.

To jsme ještě nevěděli, že tím naše problémy nekončí. Protože jsme letěli do vzdálené země bez znalosti jazyka, bylo dohodnuto, že nám na místě bude nápomocná osoba z dané agentury. Jenže ta byla v Sydney a my přiletěli do Cairns 3000 km odtud. A kromě toho se nám vůbec nepodařilo tuto osobu zkontaktovat. Všechno jsme to nakonec zvládli a byla to naše nejlepší životní lekce.

Naše trampoty tím ale neskončily. Našli jsme si sponzora, který byl ochoten nám zařídit obchodní víza. Pro neschopnost našeho imigračního agenta, jsme však museli po dvou letech vycestovat z Austrálie s tím, že vše proběhne rychle a my se budeme moci nejpozději do 3 měsíců vrátit. Protože jsme neměli v Cairns nikoho, na koho bychom se mohli obrátit, aby na tento proces dohlédl, 3 měsíce se prodloužily na 2 roky.

S žádostí o trvalý pobyt to bylo již snažší, ale také ne bez problémů. Doslova v poslední minutě se nám podařilo sehnat zaměstnavatele, který byl ochoten zajistit nám potřebné dokumenty k imigraci. Po 5ti týdnech čekání bez práce a bez peněz jsme měli důvod k pořádné oslavě jupíííí!

Splnil se náš sen o životě vzhůru nohama! A získali jsme jedno veliké ponaučení pro život:
Ať se věci zdají sebetěžší a sebebeznadějnější, nikdy se předem nevzdávat!
Jak vidíte, prošli jsme si možným i nemožným a právě proto, jsme se na základě těchto našich zkušeností rozhodli pomáhat lidem, kteří touží po cestě do Austrálie, zejména pak do její přenádherné tropické oblasti.

Češi v Cairns a jejich příběhy

10. května 2016 v 12:12
Z Czechia k Bohemia
Podnikatel z Československa se prosadil v Cairns se svojí stavební společností.
Začátky neměl snadné, musel i s rodinou začínat dvakrát od nuly. Nejprve po odchodu z tehdejšího Československa do Jižní Afriky. Kde začal jejich podnikatelský příběh a to docela legrační náhodou.
Jednou je známí pozvali na oslavu k nim domů, měli malou farmu s pár kusy dobytka. Vik si všimnul jak se krávy pasou u malého lesíku kde rostou houby, které vypadaly jako hřiby. Samozřejmě nikdo ty houby neznal a tak je ani nejedli, ale Vik si řekl když je mohou jíst kravy a nic jim není, tak proč ne lidé. Tak udělal smaženici a vyzkoušel na rodině. Tak vzniknul exportní podnik vyváželi čerstvé hřiby do NSR.
Bohužel po 10 letech strávených v Africe museli znovu uprchnout, po změně režimu vzrostla kriminalita a rodina se 4 dětmi měla strach o život.
Osud je zavál do Austrálie, začínali v Sydney, ale po několika letech se přestěhovali do Cairns. Zde se náhodou dostal Vik do stavebnictví.
Začal u malých projektů, přes které pokročil k větším. Na kontě ma výstavbu mnoha komplexů obytných bytů, resort a na konci kariéry začal stavět výrobní haly.
Nejen že jsou úspěšní v podnikání, ale zároveň vychovali 4 děti a to je ten opravdový úspěch.