Červen 2016

Jak žádat o GST

28. června 2016 v 6:27
Jsi v Austrálii a jedeš domů?
Víš že můžeš žádat na letišti o navrácení daně (GST)?
Stačí nakoupit v jednom obchodě za více než $300 AUD. Může to být i několik nákupů v rozmezí 60ti dnů.
Nakoupit musíš v období 60ti dnů před plánovaným odjezdem.
Zboží předložíš na letíšti v TRS kancelaři (Tourist Refund Scheme) spolu s dokladem o nákupu. Tato kancelář je většinou až za celnicí, takže vše do přírušního zavazadla. Na některých letištích jde uplatnit nárok na vrácení daně ještě v odbavovací hale letiště.
K žádosti o navrácení GST není potřeba žádného speciálního formuláře. Daň navrátí na tvůj účet přímo na letišti.

Working Holiday viza do Australie i pro Cechy

23. června 2016 v 11:51
Ano o tom se mluvi uz asi 5 let, ze uz od pristiho roku budou moci Cesi vycestovat do Australie na Work and Holiday viza.
Slovaci jiz tuto moznost maji od ledna tohoto roku. Ale pozor nezamenujme Work and Holiday s Working Holiday viza. Jsou to totiz 2 druhy viz, maji jina pravidla.
Work and Holiday viza, o kterych se jedna pro CR, musi uchazec splnovat tyto podminky: "Tertiary education" coz je bakalar a vice, dale musi prokazat "functional English" minimalne IELTS 4,5 "Letter of government support" - tak tomu uz vubec nerozumim co to znamena. Budes muset zadat na Ministerstvu vnitra o dobrovzdani, jako za starych casu, kdyz se zadalo o vyjezdni dolozku. více podrobnosti


Čech z Cairns

16. června 2016 v 21:55
Z řezníka uznávaný zoolog a expert na hady.
Michael Čermák - zoolog, chovatel hadů, fotograf, autor a cestovatel.
Michael již v 18ti letech odešel z tehdejšího Československa do Austrálie. Stal se zde, ještě s dalšími nadšenci, průkopníkem vystoupení s hady pro veřejnost. Jeho koníček ho zanesl do Cairns, kde začal pracovat pro zologickou zahradu. Kde se také podílel na založení a budování pavilonu pro plazy. Po několika letech strávených v zoo odešel a začal studovat zoologii na James Cook University. Po ukončení studia dostal příležitost pracovat v universitním výzkumném centru. Pracoval na projektu zabývajícího se výzkumem drobného hmyzu a živočichů žijících v korunách tropického dešťného pralesa.
Dnes Michael úspěšně podniká, specializuje se na chov hadů Green Tree Pythons (krajta zelena). Je také vyhlášeným fotografem, vydává knihy, nejen o hadech, píše do odborných časopisů. Zkrátka Michael je všestraně talentovaný, ale za vším stojí jeho velká píle a tvrdá práce.
Michael je příkladem nezdolného odhodlání něčeho dosáhnout a prosadit se i přes nepřízeň osudu.
Jeden velký sen udělal z vyučeného řezníka vědce, uznávaného odborníka na plazy.
Ještě jedna věc, Michaelova klidná a rozvážná povaha v člověku vzbudí dojem, že je to neškodný pán, vědátor a umělec. Ale pozor, zdání klame, Michael je držitelem černého pásu v karate, kterému se nepřetržitě věnuje již 36 let.

Ze studentů podnikatelé v Austrálii

3. června 2016 v 13:39
Příběhy studentů, kamarádů, přátel, lidiček kteří nejakým způsobem vstoupili, vstupují do našich životů v Cairns, Austrálii. Příběh Markétky a Martina
Náš australský příběh se začal psát v roce 2004, avšak jeho původní kořeny sahají zpět až do roku 1998. Tento osudový rok totiž strávil Martin na studiích právě v Cairns. Toto pohodové tropické městečko severního Queenslandu se mu natolik vrylo do paměti a zanechalo nesmazatelné vzpomínky, až se Martin rozhodl, že po dokončení univerzity v Čechách se určitě vrátí zpět k protinožcům. Tento sen se mu splnil a to hned 3krát.

Seznámili jsme se v prvním ročníku na univerzitě a už od samého začátku bylo jasné, že život v Austrálii přinesl do Martinova života čerstvý vítr do plachet. Dokázal o svých dobrodružstvích v Cairns vyprávět hodiny a snažil se mne neustále přesvědčit, že to je právě ta země a místo, kde by si dokázal představit žít. "Pojeďme tam spolu, uvidíš, že i ty budeš nadšená!" Nejdříve však naše cesta vedla trochu oklikou na Nový Zéland a až po dalších 7 měsísích jsme se konečně ocitli na australské pevnině. Tenkrát jsme Austrálii projeli od jihu k severu a nakonec zakotvili v Cairns. Martin tady měl stále své dobré přátele a bylo velmi příjemné se s nimi opět setkat. Nezapomenutelné výlety vedly do okolí Cairns, byla jsem až překvapena, jak rozmanitá je tady zdejší příroda. Když se kdysi dávno utvářela Terra Australis, právě Queenslandu musela být štěstěna nejvíce nakloněna, neboť zdejší krajina je opravdu velmi pestrá - od pouště, savanu (tzv. divoký outback), hluboké kaňony, divoké řeky, tropické deštné pralesy, zurčící vodopády, nekonečně dlouhé písečné pláže, oceán až po vzácný Velký bariérový útes. A to vše v dosahu Cairns! S těžkým srdcem jsme se vraceli zpět do Čech.

Přišel podzim roku 2009 a s ním i myšlenka uskutečnit další (byť jen měsíční) cestu do Cairns. Vánoce a Silvestr opět v tropickém ráji! Jakoby právě jen tyto 4 krátké týdny znovurozbouřily vzdálené hranice mezi Českou republikou a Austrálií. Pořád jen cestovat sem a tam přes celý svět už nás začínalo trochu "nebavit", a tak jsme si řekli, že se na nějaký čas do Cairns přestěhujeme a zkusíme tady žít. Je to skvělá šance a zároveň další životní zkušenost. Když to nezkusíme, budeme jistě jednou litovat. A tak už jsme v Cairns nyní již přes rok a zůstáváme dále. Pořídili jsme si s přáteli kavárnu a snažíme se společně vytvářet příjemné restaurační místo pro zdejší milé obyvatele.

Život tady je přece jenom mnohem zajímavější a pohodovější než v uspěchané Evropě. Tady si lidé dokáží druhého člověka vážit, jsou milí a stále usměvaví, tropické podnebí má svůj vliv i na zdejší pomalé životní tempo. Australané si zkrátka dokážou užívat života. A proč bychom nemohli i my být také jako Aussies?

Markét a Martin