Zacatek v Australii

21. července 2017 v 17:58
May 2, 2016
Jak získat/udržet práci v Austrálii, aneb jak jsem se stal "yes man."

Můj příběh začína v roce 2001, když ve 20ti plus letech jsem poprvé přijel na studium do Austrálie. Mít práci bylo pro našince naprostou nezbytností.
S nulovou angličtinou a mými "obrovskými zkušenostmi" jsem začal hledat práci. Záhy jsem zjistil, že Australané nejsou moc pracovití a ani šikovní.... My v ČR to umíme mnohem lépe a rychleji jsem říkaval.
Dnes již vím, že toto byl právě ten důvod, proč jsem nemohl 3 měsíce žádnou práci najít. V té době jsem začal přemýšlet o tom, že možná není chyba v těch druhých, ale ve mně. Bylo to kruté procitnutí, jen díky němu jsem nakonec našel práci.
Rozhodl jsem se udělat změnu v mém přístupu s okamžitou platností. Jednoduše na vše budu říkat "yes". Při pohovoru, když to bylo jen trochu možné, jsem odpovídal kladně. Kupříkladu = můžeš pracovat o víkendu /večer - yes. Odpovídal jsem jen na to co se mě ptali, stručně a jasně jak mi to má angličtina dovolila. Žadné zbytečné detaily, chtěl jsem práci to ostatni pořeším potom.
V té době jsem také učinil velký objev, který mi pomohl v budoucnu si udržet a také najít novou, lepší práci. Pochopil jsem jak zaměstnavatel přemýšlí. On/ona pracuje 10-15 hodin denně 7 dní v týdnu a ma spoustou starostí. Ůčetnictví, dodavatelé, zákazníci a také zaměstnanci. Člověk, který potřebuje někoho na koho je spolehnutí a to kdykoli a s čímkoli, kdo jim ubere starosti - to jsem já!
V praxi to znamenalo, že budu dělat přesně to co boss řekne. Nebylo to vždy snadné držet jazyk za zuby a nevypěnit vzteky. Třeba když se ucpal záchod a ja dostal tu důvěru ho jít uklidit, nebo když mě boss poslal sešlapat odpad v popelnici, aby se tam toho více vešlo více. Nebo jindy, měl jsem volný den ležím si na pláži a v tom zvoní telefon. Volá mi boss "můžeš přijít do práce" ? Kdy? Teď!! Za půl hodiny jsem tam, zněla má pohotová odpověď. Za ty roky bylo mnoho případů.. můžeš pracovat o víkendu, ráno, večer, o svátku, bez dne volna vždy stejná odpověd -"yes". Nebylo vždy jednoduché ani příjemné, lidi se bavili a ja makal a makal. Až později jsem přišel na to, že díky mému přístupu k práci a k šefovi jsem si s ním vybudoval vztah. Na oplátku, když já něco potřeboval on mi vyhověl. Třeba když jsem potřeboval půjčit peníze na prodloužení školy, nebo když jsem ho požádal o sponsorship tak mi ochotně vyhověl.
Vyplatí se investovat čas, námahu a někdy obětovat vlastní pohodlí. Nikdy nevíš, kdy se ti to může hodit.
A proto staň se "YES MAN/WOMAN".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama