Prace v Australii

11. srpna 2017 v 5:30
Z vlastních zkušeností lze říci, že práci v Austrálii najde úplně každý ( kdo má platné pracovní povolení).
Předpokladem pro nalezení práce v Austrálii je jazykové vybavení, kvalitní životopis v angličtině a časové možnosti. Obecně platí, že čím lépe se domluvíte, tím lepší práci najdete.
Pokud jste se přijeli do Austrálie rozmluvit, práce se pro vás také najde.

Studenti se základní angličtinou najdou práci nejčastěji v kuchyni, myjí nádobí, uklízí v hotelích a kancelářích. Výhodou je, že tyto práce nevyžadují vysokou znalost jazyka.

Studenti s lepší angličtinou pracují v pohostinství. Pro práci servírky, číšníka nebo barmana je třeba certifikát RSA ("Responsible Service of Alcohol"), kterým získáte oprávnění roznášet alkoholické nápoje. Tento certifikát lze získat během jednoho odpoledne za nízký poplatek. Časté jsou i práce ošetřovatelek a pečovatelů v domech se zdravotními a sociálními službami, na farmách nebo pomocné práce na stavbách.

Časová flexibilita ovlivňuje nalezení práce, protože studenti musí splnit min. 80% povinné školní docházky. Odborné školy Ti umožňují vypracovat si svůj osobní studijní plán. Proto studenti z odborných škol mají určitou výhodu při hledání práce.
Hledat práci je možné i na webových stránkách pracovních agentur. Nejúčinějším způsobem je obcházet možné zaměstnavatele (kavárny, restaurace apod.) a zanechat jim svůj životopis. Zaměstnavatel se v případě zájmu sám ozve. Vhodné je se zapsat do pracovních agentur nabízejících práci.

Hledání kvalifikovanější práce je individuální. Zde hrají důležitou roli reference a dobře propracovaný životopis. Výdělky studentů se v Austrálii výrazně liší. Nejnižší hodinová hrubá mzda se pohybuje v rozmezí od 10 do 15 AUD za hodinu. U prací v pohostinství je i součástí platu spropitné (tips), které se pohybuje od pár dolarů až po několik desítek za den. A zajímavá je i možnost stravování v daném zařízení.

Mzdy se v Austrálii vyplácejí každý týden nebo jednou za14 dní. Zaměstnavatel je povinen za vás odvádět daně ze mzdy a platit tzv. důchodové připojištění ("Superannunation Contribution"). Příspěvky do tohoto důchodového fondu vám budou vráceny po opuštění země ( na trvalo) pokud o to zažádáte.

Najít dobrou práci v Austrálii a žít v Austrálii není bez obtíží. I s univerzitním titulem ze země původu a zkušenostmi ve svém oboru není lehké se rychle uplatnit. Proto není neobvyklé, že na začátku pracovních zkušeností bývá právě práce v kuchyních, fastfoodech či v hotelech. Je dobré počítat s tím, že i měsíc nebo dva práce nebude, takže je třeba mít nějakou tu hotovost na účtě pro případ nouze.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama