Listopad 2017

Češi, už raději do Austrálie nejezděte.

20. listopadu 2017 v 9:46

V posledních dnech zachvátila Austrálii obrovská panika.

Je to hrůza, naprostý šlendrián jak toto mohla vláda před Vánoci vůbec dopustit? Ptají se lidé, kteří se začínají shlukovat a projevovat svou nespokojenost a hněv s danou situací.
Austrálie již nikdy nebude jako dřív, říkají lidé před supermarketem, kde se snaží získat poslední zbytky zásob.

Co se vlastně stalo?

Došlo máslo, teď před Vánoci. Hrozí, že zdraží oblíbené máslové sušenky a nebude dost croissantů. Což uznáte je vážná situace, ohrožuje to letošní Vánoce.
Jestliže jste plánovali cestu za nákupem másla do Austrálie, tak ji raději zrušte. Může se stát, že žádné máslo neseženete nebo bude tak drahé, že se nevyplatí ho kupovat.
Naštěstí my jsme se včas zásobili ještě předtím než se situace vyostřila.

Austrálie v čem je rozdíl

7. listopadu 2017 v 9:57

Co je v Austrálii jinak?


To že v Austrálii chodí lidé po hlavě a jezdí po opačné straně ví snad každý. Léto je v Austrálii, když je v Čechách zima, protože Austrálie leží na jižní polokouli, to také ví většina lidí.

Co je v Austrálii jinak kromě těchto věcí?

Elektrické zásuvky: mají v sobě zabudovaný vypínač, takže v rámci úspory proudu nemusíš elektrické spotřebiče vypojovat ze zdi.
Zásuvky mají tři ploché vstupy, aby jsi moh/a používat elektrické přístroje, které si sebou do Austrálie přivezeš budeš potřebovat adaptér.
Dnes už i v Čechách najdete přechody pro chodce, které jsou vybavené tlačítkem, které přepne semafor. V Austrálii jsou tyto tlačítka na křižovatkách i pro cyklisty.
Mince -zajímavé je že mince s největší nominální hodnotou jsou většinou ty nejmenší. Papírové nejsou papírové, ale z plastu, to aby se nerozmočili surfařům v kapse.
Školní rok pro studenty základních škol je od konce ledna do začátku prosince. Hlavní prázdniny jsou přes Vánoce.

Co je v Austrálii jinak je pračka na mince. Tato pračka bývá ve veřejných prádelnách, hotelích, kempech nebo na sharehouse. Nejen pračka, ale i sušička je na mince. Po vhození dané sumy začne pračka fungovat.
Specializovaný obchod na alkohol "bottle shop". V obchodech s potravinama alkohol nekoupiš jedině v bottle shop. Alkohol v Austrálii nekoupíš nikde před desátou hodinou dopoledne.
Také jsou tu "drive thru" což je bottle shop speciálně udělaný pro auta. Zajedeš do obchodu autem a obsluha ti přinese do auta co si objednáš.
Pivní láhve se dají otvírat rukou. Mají takzvaný twist top, což znamená že je zátka šroubovací. Má to své výhody nepotřebuješ žádný otvírák. Na šroubovací zátky tu je většina vínných láhví.
Australskou zvláštností jsou BYO restaurace. Bring your own znamená: Že si můžeš do restaurace přinést vlastní alkohol. Zaplatíš pouze "corkage' poplatek za skleničky.
Za samozřejmost v Austrálii platí, když jdeš někam na oslavu, přínést si vlastní pití. Většinou si ho přineseš v chladícím boxu "esky", aby pití zůstalo v chladu.

Dokonce je někdy na pozvánce napsáno "bring a plate". Což znamená, že tě hostitel žádá aby si přinesl/a nějaké jídlo o které se podělíš s ostatními.

Napadá tě ještě nějaká další odlišnost se kterou se setkáváš v Austrálii?
Napiš nám ji do komentů.